Radon a naše zdraví

Co je radon?

Radon je přirozeně se vyskytující radioaktivní plyn, který nemůžete vidět, není ani cítit ani nemá žádnou chuť. Vzniká rozpadem uranu z podloží. Koncentrace radonu (²²²Rn) se měří v Bequerelech (čti „bekerelech") na metr krychlový (Bq/m³). Nebezpečný pro nás však není jen radon jako takový, ale i produkty jeho přeměny. Radon i produkty jeho přeměny emitují při své radioaktivní přeměně částice alfa, které mohou způsobit porušení DNA a následně rakovinu.

Zdravotní účinky radonu

Radon může značnou měrou zvyšovat nebezpečí výskytu rakoviny plic u nekuřáků a ještě více u kuřáků. Radon je plyn, který je vdechován do plic a v nich se rozpadá na radioaktivní částice. U kuřáků, kteří se pohybují v místech s vysokou koncentrací radonu, je riziko vzniku rakoviny plic obzvláště vysoké.

Zdroje radonu

Pokud bydlíte ve starší budově, nebezpečím radonu v podloží a v obytných místnostech vašeho domu se zřejmě ještě nikdo nezabýval. Pronikání radonu do vnitřního prostředí dochází podlahou a zdmi, které jsou buď špatně proti radonu izolované, nebo spíše nejsou izolované vůbec. Pronikání se děje mj. díky tzv. komínovému efektu. Rozdíl teplot v objektu a pod ním způsobuje podtlak v objektu a radon je tak vlastně nasáván dovnitř.

Změny koncentrace radonu v čase

Koncentrace radonu se uvnitř budov většinou velmi výrazně mění v čase. Tyto změny jsou závislé na řadě faktorů a jsou také různé pro různé stavby. Vliv má počasí, větrání, změny atmosférického tlaku, vítr atd.

Proto je většinou velmi žádoucí, aby měření radonu bylo provedeno nejenom v jednom krátkém období (například jednou sedmidenní expozicí odběrového zařízení). Je možné, že v té samé místnosti mohou tyto hodnoty v některých obdobích překračovat jednorázově naměřené hodnoty i o sto či více procent.

Pro ilustraci uvádíme graf z konkrétního měření na třech místech jednoho domu. Jsou na něm vyneseny klouzavé sedmidenní průměrné hodnoty koncentrace radonu ve sklepě (tam je pochopitelně nejvyšší hodnota – modré body), obývacím pokoji v přízemí a pokoji v prvním patře budovy. Vidíme, že naměřené hodnoty se v průběhu času liší zhruba až o 100 %. Druhý graf ukazuje záznam z dlouhodobého měření (hodnoty sedmidenních průměrů) v podkroví vesnické chalupy. Vidíme, že se hodnoty pohybují od 50 až do 450 Bq/m³.

Význam měření po delší dobu je v tom, že zjistí skutečnou expozici obyvatel domu. Pokud by jednorázové měření bylo provedeno v období, kdy jsou koncentrace radonu na dočasném krátkodobém (několikadenním) minimu, mohlo by to nepravdivě ukolébat majitele v domnění, že není potřeba se starostem o koncentraci radonu v ovzduší budovy věnovat. Naopak, pokud by bylo jednorázové měření provedeno v dočasném krátkodobém maximu, mohl by majitel být touto informací nucen vynaložit nemalé náklady a možná zbytečně na snížení koncentrace radonu v jeho domu. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto doporučuje, aby měření trvalo alespoň 3 měsíce. Více je možné se dozvědět v tomto odkazu: https://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs291/en/index.html

Kontakty

W&ET Team
doc. Ing. Petr Dolejš, CSc.

Telefon: +420 603 440 922
E-mail: petr.dolejs(a)wet-team.cz

Písecká 2
370 11 České Budějovice
CZECH REPUBLIC